Etkinlik Standı

Reklamın oldukça gerekli olduğu bu modern çağda aktivite stantlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Firmalar, etkinlik stand kapsamındaki market içi aktiviteler veya tadım aktiviteleri düzenleyerek yeni ürünlerini hedef tüketici kitlesi ile buluşturmaktadır. Bu da firmaların pazar paylarını arttırmaya yardımcı olmaktadır. Tercihe göre değişen standlar; metal, ahşap veya karton şeklinde kullanılabilir. Etkinlik standları, faaliyeti gerçekleştiren personeller tarafından ürünün önce müşteriye beğendirip satın almasını sağlamak veya ürün tanıtmak, bu ürünler hakkında öneriler ve eleştiriler almak amacıyla kurulmaktadır. Aktivite standını en çok kullananlar, dağıtım zinciri olan ve hedef kitleye aracısız ulaşmak isteyen prestijli firmalardır. Öncelikle, kitlenin görüş alanına girebilecek yer belirlenir ve bu alandan itibaren ürünün etkisi başlar. Çünkü, aktivite standları potansiyel tüketici kitlesine kolaylıkla ve verimlilikle firmaların ürünlerini sunmaktadır. Ayrıca firmanın ürünüyle ilgili daha fazla netlik sağlayabilmektedir.

Aktivite standları farklı alanlarda kullanılmaktadır. Alışveriş merkezindeki holler, genellikle bahar veya yaz aylarında oluşturulan açık hava etkinliklerindeki alanlar ve otoparklar farklı aktivite alanlarıdır. Bu alanlarda standların kurulması, firmaların ürünlerini daha geniş kitlelere ulaştırmalarını sağlamaktadır. Etkinlik standı, ürünlerin doğrudan satışı ya da tanıtımı olarak kullanılan önemli bir iletişim yöntemidir. Ayrıca, aktivite standlarının kullanılması firma görevlilerinin tanıtım raporlamaları sayesinde, müşteri analizlerini, rakip analizlerini ve satış miktarlarının tespit edilmesini sağlamaktadır. Aktivite standları etkili, yaratıcılığa oldukça müsait ve satış noktasına en yakın standlardır. Dikkat çekici standlar tüketicilere ne sunacağını anlatarak oldukça etkili bir pazarlama aracı konumundadır. Aktivite standları doğru analiz, planlama ve hedef kitle ile birleştiğinde firmalar için oldukça etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Ayrıca etkinlik standı marka bilinirliği sağlama konusunda tutarlılık ve istikrar sunmaktadır.

Aktivite standlarının fiyatları bazı kriterlere göre farklılık göstermektedir. Standın boyutu, yapımında kullanılan malzemeler bu kriterler arasındadır. Standart tarza bir standın kullanılmasının maliyeti, özel tasarımlı bir standın maliyetinden daha düşüktür. Bunun yanında, standın metal, alüminyum ya da plastik malzemelerden yapılması fiyatı belirleyen özellikler arasındadır. Standın amaca göre iç ya da dış mekânda kullanılması ve buna göre kapladığı alan da fiyatı belirlemektedir. Bu yüzden, etkinlik standı fiyatları doğru şekilde belirlenmesi, istenilen tasarımlarla ve belirlenen ölçülerle mümkündür.

Firmalar, aktivite standlarının kurulduğu alanlarda hedef kitlenin dikkatini çekmek için standların tasarımlarına ve renklerine dikkat etmektedirler. Firma sahipleri, firmalarını tanıtan logolar, ürünlerinin resimleri ya da farklı renkler kullanarak tüketicinin dikkatini kolayca çekebilmektedir. Çünkü pazar payının artması ve doğrudan satış için dikkat çekmek oldukça önemlidir. Kullanılacak renkler ve tasarımlar müşteriyi memnun edecek ve dikkatini çekecek şekilde oluşturulmaktadır. Böylece ilgiler sunulan ürün üzerinde toplanarak verimlilik artmaktadır.  Standlarda sunulan ürünlerin resimlerinin tasarımlarda kullanılması pazarlama açısından önemlidir. Dikkat çekici aktivite standları, tüketicilere firmaları hakkında başarılı bir ön izlenim yarattığı için oldukça etkili bir sunum aracı konumundadır. Aktivite standı, üretime paralel olarak tüketimin arttığı günümüzde oldukça önemli bir pazarlama mecrası olarak görülmektedir.

Firma sahiplerinin stantlarını orijinal ve özgün tasarlamaları, rakip firma stantlarından farklı algılanmasını sağlamaktadır. Kalabalık alanlarda birçok kişinin dikkatini çekmek için özgün stand düzeni gerekmektedir.  Bu durumların hepsi, firmaların ürün bilinirliğinin oluşmasını ve geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır. Firmanın logosunu, ürün resimlerini, kurumsal renkleri aktivite standlarının üzerinde görmek, bunlara göz aşinalığı sağlaması açısından oldukça önemlidir. Stand sektöründe önemli bir kriter olan yaratıcılık, aktivite stand tasarımında da dikkate alınır. Çünkü müşteriler dikkat çekici standlara ilgi göstermektedir. Farklı fuarlarda, etkinliklerde ve kitle alanlarında firmaların ürünlerinin öne çıkmasını sağlamak ve olumlu dönütler almak için stand görevlisinin tavrı da oldukça önemlidir. Çünkü, stand görevlisinin ürünleri doğru sunması ve ikna edici tavır sergilemesi standın aktifliği için gereklidir.

Anlaşıldığı gibi aktivite standı firmalar için oldukça önemlidir. Çünkü, firmaların tüketicilerin ev dışındayken ve genellikle ürün tanıtımına meraklı oldukları bir zamanda ve alanda kitleye ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Erişebilirliği ve etkisi bakımından birçok stand türünden daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca, aktivite standı genellikle diğer stand türlerinden daha düşük bir maliyete sahiptir. Aktivite standı, maliyetinin düşük olması, tasarımlarının dikkat çekici ve hizmete açık şekilde olması gibi kriterler nedeniyle firmalar ve girişimciler tarafından tercih edilmektedir.

Çalışmalarımızdan Örnekler


WhatsApp Hemen stand fiyatı al