AVM Standı İmalatı ve Tasarımı

Alışveriş merkezleri, firmaların geniş kitlelere ulaşabileceği önemli alanlardandır. Alışveriş merkezi standı standı açmak isteyen bireyler, bu işin nasıl profesyonel şekilde yapılacağını doğru bilgilerle öğrenmesi gerekmektedir. Stand açmanın önemli noktalarını bilerek hareket etmek, bireyin gereksiz masrafta bulunmasını engellemektedir. Maddi kazancın yanında avm standının gerektiği gibi açılması, hedef kitlenin dikkatini çekebilmektedir. AVM standı kurmak isteyen kişiler için işinin maliyeti oldukça önemlidir.

AVM kiralarının takip edilmesi, standlarda kullanılacak ürünlerin maliyeti, stand görevlisinin ücreti, stopaj ve vergi gibi etkenlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalara dikkat edildikten sonra, kullanışlı ve dikkat çekici bir stand açmak, pazar payının artması için oldukça önemlidir. Genellikle, stand kurmak için gereken bilgiler aynı şekildedir.

AVM standının belirlenmesinde, tasarlanacak olan standın kare, dikdörtgen veya üçgen şeklinde belirlenmesi ve bu doğrultuda fiyatların belirlenerek, stand projesinin uygulanması gerekmektedir. Bu durum için, stand tasarım sitelerine başvurularak istenilen modeller ve ölçüler seçilebilmektedir. Özellik standın dikkat çekici ışıklarla ya da renklerle tasarımlanması, gösterişli bir görselliği bulunması ve güvenliği ön plana alarak seçilmesi önemlidir.

Bazı durumlarda, girişimci standın boyutlarını, tasarımlarını ve malzemelerini kendisi belirleyerek projeye sunmaktadır. Önemli bir diğer nokta ise, stand hazırlanma işi bittikten sonra, standın AVM içerisindeki en uygun alana yerleştirilmesi gerektiğidir. Çünkü, müşterilerin ürünlere kolayca ulaşabilmesi, doğrudan satış için oldukça önemlidir.

AVM stand fiyatlarını etkileyen bazı önemli unsurlar vardır. Girişimcinin herhangi bir alışveriş merkezinde kurulacak olan bir stand için yüksek bir maliyete girmemesi ve istediği etkiyi hedef kitlede yaratması önemlidir. Stand yapımında alüminyum, cam, plexi, lake boya, forex, mat ve MDF gibi malzemeler kullanılır.

Standın yapımında bu malzemelerden hangisinin kullanıldığı, fiyatı belirleyen unsurlardandır. Malzemelerin yanında standın elektrik tertibatının nasıl düzenlendiği de fiyatı belirlemektedir. Bu düzende, stand üzerinde nasıl aydınlatma kullanılacağı, kaç adet priz bulunacağı, internet ve telefon bağlantısı ya da pos cihazı gibi bağlantıların bulunup bulunmayacağı fiyat belirleyici kriterler arasındadır.

Önemli noktalardan biri ise, standın güvenlik kriterlerini belirlemektir. Dolap ve çekmecelerin kilitli olması, standın basit panjur sisteminin bulunması güvenlik için oldukça önemlidir. Stantta oluşabilecek yangınlara karşı acil müdahale için yangın söndürme tertibatının yapılması genel olarak alışveriş merkezinin şartnamelerinde geçmektedir.

Standın müşteriler tarafından dikkat çekmesi için, stand tabelasının ışıklı ve yazı stilinin kabartmalı, led lambalar ile vurgulanması, şerit ledler kullanılması, dijital baskı kullanılması ve kaliteli malzemelerin kullanılması birçok girişimci tarafından tercih edilmektedir. Tasarlanacak standın oval ya da düz olarak yapılması fiyatı belirlemektedir. Oval standlar daha gösterişli olduğu için çok fazla işçilik gerektirmektedir. Bu durum da maliyetleri arttırmaktadır.

Önemli unsurlardan diğeri ise, stand çevresinin darbelere karşı korunaklı olmasıdır. Çünkü, alışveriş merkezlerinde müşterilerin standa temas ederken zarar vermemeleri veya darbelerin en aza indirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, alışveriş merkezleri standların yapımında su geçirmeyen maddelerin kullanılmasını şart koşmaktadır. Girişimciler bu noktalara dikkat ederek, isteklerine ve bütçelerine uygun standlar yerleştirmektedirler. Böylece, hedef tüketici kitlesine ulaşım daha da kolaylaşarak girişimcinin kar oranını arttırmaktadır.

Alışveriş merkezinde uygulanacak bir stand projesi özel olarak bu işi yapan sitelerden ya da mimarlar tarafından temin edilmektedir. Genellikle site üzerinden daha önce oluşturulmuş ve amaca uygun olan stand projeleri belirlenmiş fiyatlar ile sunulmakta ve artı bir gider olmamaktadır. Oluşturulan bu düşük maliyetli tasarım, girişimcinin işi için gösterişli ve etkileyici stand kurmasında yardımcı olmaktadır.

Bazı durumlarda mimarların hazırlamış olduğu projeler, alışveriş merkezi kurulu tarafından şartlara uygun olmadığı için onaylanmayabilir. Bu alanda uzman olmayan kişiler tarafından hazırlanmış projeler ise, kurulum açısından bazı sorunlara neden olabilir ve maliyeti daha da artmaktadır. Eğer bir stand laminant ile hazırlanacak ise, yaklaşık 90 derece kıvrım oluşturması gerekmektedir. Kıvrımın yanlış ölçüde olması, laminantda kırılmaya ve çatlaklara neden olabilmektedir. Bu sorun da girişimcinin ödemesi gereken maliyeti yaklaşık yüzde 50 oranında arttırmaktadır. Bu durum, girişimcinin bütçesini zorlamakta ve standa ürün yerleştirmede sorun oluşmasına neden olmaktadır.  Genellikle AVM standı açma süreci bu şekilde ilerlemektedir. Girişimciler bu süreçte doğru şekilde ilerleyerek kâr payını arttırabilir ve daha geniş kitlelere ulaşabilmektedir.

Çalışmalarımızdan Örnekler


WhatsApp Hemen stand fiyatı al