Enjeksiyon Ürün Standı

Enjeksiyon standı, marketlerde ya da büyük mağazalar içinde firmaların ürünlerini hedef kitleye sunmalarında öncelik sağlamaktadır. Apartman stand, içecek standı, kahve standı ve masaüstü stand olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Enjeksiyon standı, genellikle lansman, özel kampanyalar ve promosyonların düzenlendiği dönemlerde kullanılmaktadır. Bu standlar, firma sahiplerinin ürünlerini sergilemeleri için kullandıkları sistemlerdir. Enjeksiyon standlarının kullanılması firmaların ve girişimcilerin ürünlerini hedef kitleye rahatça ulaştırmalarını sağlamaktadır. Bu durum, ürünlerin pazarlanma payını da olumlu etkilemektedir. Günlük hayattaki plastik aletlerin çoğu enjeksiyon kalıp yöntemi ile üretilmektedir. Enjeksiyon plastik üretiminin stand sektöründe kullanılması 2000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Stand sektöründeki temel sorunlarından biri, depolama ve taşıma maliyetinin yüksek olmasıdır. Bunun nedeni ise, standların hacimli olmasından kaynaklanmaktadır. Enjeksiyon plastik stand ise, modüler bir sisteme sahiptir. Bu stand hem istenilen alanda rahatlıkla kurulabilmekte hem de demonte olarak sevk edilebilmektedir. Böylece, girişimciyi depolama ve lojistik gibi maliyetlerden önemli ölçüde kurtarmaktadır.

Enjeksiyon standlarının avantajlarının yanında dezavantajları da bulunmaktadır. Enjeksiyon standlarda raf ölçüleri değiştirilemez. Bu yüzden raf genişliği ürünlere göre dar ya da geniş bulunabilmektedir. Ayrıca bu durum, girişimcilerin müşterilere istenilen aksine farklı ölçülerde alternatifler sunmaları gerekebilir. Enjeksiyon standları, kozmetik, ilaç ve bitkisel yağ sektörünün ürünlerinin sergilenmesinde kullanılabilmektedir. Sunulacak ürüne göre, stand raflarının arasındaki mesafe ya da raf adeti farklılık göstermektedir. Bu durumdaki tek sorun, standların üretildikten sonra ölçülerinin değiştirilemiyor olmasıdır. Bu yüzden girişimciler, ürünlerini raf ölçülerine göre belirlemektedir. Enjeksiyon standının dayanıklılığı ve kolay sevkiyatı mali avantajları da beraberinde getirmektedir.

Enjeksiyon Stand Çeşitleri

Enjeksiyon stand üç grup altında incelenmektedir. Bu gruplar, mandallı asalak stand, askılı enjeksiyon asalak stand ve demonte raflı plastik enjeksiyon stand şeklindedir. Girişimciler özel projeler için bu kategorilerden yararlanmaktadır. Mandallı asalak stand, girişimcilerin ürünlerini rahatlıkla istedikleri alanda sergilemelerini sağlamaktadır. Bu standlarda S plastik kancalar kullanılarak az yer kaplaması sağlanmaktadır. Ayrıca, mandallı asalak standlarda raf kenarları reyon başları gibi alanlarda da kullanılabilmektedir. Özellikle üzerinde hazır asılma deliği olmayan ürünlerde tercih edilmektedir. Mandallı asalak standların nakliye adına avantajı, demonte halde sevk edilebilmesidir. Askılı enjeksiyon asalak standlar mandallı standlar ile benzerlik göstermektedir. Bu standlar da hazır askı deliği olan ürünlerde kullanılmaktadır. Askılı enjeksiyon asalak standlar uygun maliyetli üretilmektedir. Demonte raflı standlar ise, ayaklı yer standları olmakla birlikte ara bağlantılı boruların sabitlenmesi ile oluşmaktadır. Bu standların yan cephesinde görseller bulunmaktadır. Bu görseller istenilen mesajın hedef kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. Demonte raflı standlarda genellikle forex plastik ile dijital baskı uygulanmaktadır. Maliyet bakımından ise, diğer standlara göre biraz daha yüksektir. Demonte raflı standlarda genellikle 4 raflı olanı kullanılmakta olup, 3 ya da 5 raf olarak da tercih edilmektedir. Bu rafların taşıma kapasitesi oldukça yüksektir. İçecek ve deterjan gibi hafif olmayan ürünlerin sunulmasında kullanılmaktadır.

Enjeksiyon Stand Fiyatları

Enjeksiyon standlarda plastik enjeksiyon kalıpları kullanıldığı için maliyeti yüksektir. Girişimcilerin hangi tasarım stand istediklerine göre çeşitli kalıplar enjeksiyon makinesine koyularak eritilmiş plastik enjekte edilmektedir. Kalıbın şeklini alan plastikler soğuduktan sonra istenilen ürün ortaya çıkmaktadır. Enjeksiyon stand maliyeti hesaplanırken hesaba katılan bir diğer nokta ise, ürünün boyutu olmuştur. Ayrıca kalıbın içinde bulunan parçaların artması da maliyeti arttırmaktadır. Girişimcilerin daha basit tasarımlara yönelmesi mali açıdan daha avantajlıdır. Ancak maliyetin yüksek olmasının yanında enjeksiyon standının üretim hızı, nakliye avantajı gibi kriterler değerlendirilmeli ve ona göre projeye sunulması gerekmektedir. Ayrıca, standın üretimi kalıp olarak yapılmadan önce üç boyutlu bir yazıcıdan örneğinin çıkarılması ve incelenmesi önerilmektedir.  Şık ve pratik tasarımları tercih eden girişimciler numune olarak bir örnek alabilir ve uygunluğunu değerlendirebilir. Sonuç olarak, enjeksiyon standlarının fiyatlarındaki en belirleyici nokta tasarımda kullanılan kalıbın maliyetinin ne kadar olduğudur. Kalıbın maliyeti de standın ebatı ve detaylarıyla orantılı olarak değişmektedir.

Girişimcilerin bazıları hazır halde kalıbı bulunan standları tercih ederken bazıları da istedikleri şekle ve boyuta göre tasarlamaktadır. Genellikle, hazır halde bulunan standların maliyeti, özel tasarım kalıplarına göre daha uygun olmaktadır. Girişimciler, bütçelerine ve standartlarına göre bir projenin gerçekleşmesinin ve ekonomik anlamda rahat etmeleri için gayret göstermektedirler. Stand sektöründe bu isteklere uygun projeler tasarlanmakta ve sunulmaktadır.

İlginizi çekebilir :

Enjeksiyon Stand Kullanım Alanları Nelerdir?

Hangi Plastik Stand İmalatı Yöntemi Seçilmelidir?

Enjeksiyon Stand Çeşitleri ve Fiyatları

Yararlanılan Kaynaklar;

http://www.debak.com.tr/plastik-enjeksiyon-nedir-nasil-yapilir.asp

https://standplast.blogspot.com/search/label/enjeksiyon%20stand%20fiyatlar%C4%B1

 

 

1 Comment

  1. Ali Cem Konak dedi ki:

    Kaliteli enjeksiyon standlar ile ürünlerimizi etkili bir şekilde sergileyebilmemizi sağlayan kolaystand firmasına ve tasarım ekibine teşekkür ederiz. Plastik standlar konusunda mucizeler yaratan bu insanlardan rahatlıkla ürün satın alabilir ve asla pişman olmazsınız. Biz dükkanın ve imalatanenin tüm ihtiyaçlarını onlardan aldık, bundan sonra da neye ihtiyacımız olursa en iyisini alacağımızı biliyoruz. Çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Hemen stand fiyatı al